Hvězda “Andor” Diego Luna vysvětluje, proč byla série “Star Wars” “vždy velmi politická”

Od zdanění obchodních cest k paralelám války ve Vietnamu, Hvězdné války franšíza vždy obsahovala výrazné prvky politické alegorie. A tato tradice pokračuje Andor, nejnovější série Disney + odehrávající se ve vzdálené, vzdálené galaxii George Lucase. Odehrává se pět let před událostmi blockbusteru z roku 2016, Zloděj jeden – který představil titulního hrdinu Cassiana Andora v podání Diega Luny – představení popisuje původ Aliance rebelů, která nadále čelí Galaktickému impériu řízenému Sithským lordem, císařem Palpatinem.

“Vždy byl velmi politický,” říká Luna Yahoo Entertainment. “Tento [show] je relevantní, protože jej vytvořili lidé žijící v této době a naše reference jsou propojeny se světem tam venku.“ (Viz naše videorozhovor výše.)

Z pohledu AndorNa premiéře 21. září Lunin herecký kolega Fiona Shaw poznamenal, že seriál odehrává se v „trumpovském světě“, kde „mizí práva lidí“. A Luna souhlasí s tím, že celkový příběh pořadu odráží vzestup odporu, který se objevil v době, kdy byl bývalý prezident Donald Trump v Bílém domě.

„Jde o potřebu artikulované civilní reakce,“ poznamenává mexický herec. “Je čas přinést změnu a změna přijde z toho kloubu. Není jediný muž, který by to přinesl.”

Diego Luna pokračuje ve svém Zloděj jedna Role Cassiana Andora v Andor. (Foto: Lucasfilm / YouTube)

„Není tu nikdo se superschopnostmi, kdo přijde a vyřeší věci za nás,“ pokračuje Luna. “Je to o naší reakci. Je to o tom, co spolu dokážeme, a o síle, kterou máme v našich číslech. Hvězdné války – je o skutečných lidech, normálních lidech, kteří dělají neobyčejné věci.”

Jeden z AndorTvůrcem rozdílu je politik Mon Mothma, který se poprvé objevil v roce 1983. Návrat Jediho, kterou hraje Caroline Blakiston. Irská herečka Genevieve O’Reilly zdědila roli v prequelu z roku 2005, Pomsta Sithůa ztvárnil vůdce rebelů v následujících živých akčních a animovaných filmech Hvězdné války příběhy. Andor je jednou z největších výstavních skříní Mon Mothmy a O’Reilly říká, že hledala inspiraci v reálné ženské politice, včetně bývalé německé kancléřky Angely Merkelové a také amerických zákonodárců Alexandrie Ocasio-Cortez a Liz Cheney.

„Dívala jsem se na vedoucí ženy po celém světě, abych si připomněla, za co tyto ženy bojují, a abych viděla, jak se bránit navigaci, abych viděla, jak se pohybují ve světě, který je stále do značné míry ovládán muži,“ vysvětluje. “Všechny tyto ženy mají velmi veřejné momenty a momenty, které jsme nedávno viděli, kde se musely postarat samy o sebe.”

Genevieve O'Reilly jako Mon Mothma v Andoru.  (Foto: S laskavým svolením Disney +)

Genevieve O’Reilly využila skutečné političky, aby si zahrála vůdce rebelů Mon Mothma. Andor. (Foto: S laskavým svolením Disney +)

Andor dohlíží na to Tony Gilroy, který značně přehodnotil Zloděj jedna poté, co původní režisér Gareth Edwards udělal první sestřih, se kterým Lucasfilm a jeho mateřská společnost Disney nebyli spokojeni. Navzdory svým turbulentním zákulisním zkušenostem Luna říká, že je stále „pyšný“ na film, díky kterému se stal prvním latinským hercem, který měl hlavní roli ve filmu. Hvězdné války film. (Jimmy Smits měl malou roli v prequelové trilogii, zatímco létající chlapec Oscara Isaaca Poe Dameron byl ve filmu z roku 2015 vedlejší postavou. Síla se probouzínež získáte více času na obrazovce Poslední Jedi A Vzestup Skywalkeraoba propuštěni později Zloděj jedna.) Vskutku, Zloděj jedna je stále nejrozmanitější Hvězdné války film všech dob s obsazením, které zahrnuje Felicity Jones, Donnie Yen, Riz Ahmed a Forest Whitaker.

“Film, který jsme natočili, byl riskantní,” říká Luna. “Bylo to relevantní v mnoha ohledech, samozřejmě v rozmanitosti, kterou film přináší, pokud jde o akcenty, kultury, rasy a prostředí… Je to docela jedinečné a zvláštní. Jsem na to velmi hrdý.” Zloděj jedna a jsem rád za co Zloděj jedna vedlo k mému životu… Tato série, kterou nyní představujeme, je jen proto Zloděj jedna.”

Přestože je Luna největším fanouškem Cassiana Andora, přiznává, že choval celoživotní náklonnost k nepříteli svého alter ega Darth Vaderovi. “Je dost silný na to, aby ho porazil, víš?” říká herec s úsměvem. “První [Star Wars book] Kdysi jsem měl příběh o Darth Vaderovi – tak dlouhé je naše spojení.”

Video produkoval Kyle Moss a editoval Jimmie Rhee

Andor bude mít premiéru 21. září na Disney +