Mariah Carey na 25. výročí ‘Butterfly’, Meghan Markle a Prince

Člověk by si myslel, že v den 25. výročí svého zásadního alba z roku 1997 „Butterfly“ a vydání nové spolupráce na šperky Chopard s motivem motýlů s Caroline Scheufele tento týden se Mariah Carey zaměří na motýly, krásu okřídleného letu a transformaci. Metafory metafory.

Mariah Carey není tak roztomilá.

“Víte, neměla jsem cit pro vyrůstání motýlů,” říká během telefonického rozhovoru. „Nepatřila jsem k těm dívkám, které byly fascinovány motýly, i když jsem znala děti, které ano. Je to prostě něco, co se stalo. Když jsem to album udělala, vycházela jsem z bodu svého života, který byl extrémně dusivý a musela jsem projít skutečnou metamorfózou, abych se stala dospělou ženou, která je dostatečně silná, aby se z té situace dostala. Byl jsem to já, abych se prolomil, abych byl dostatečně volný, abych mohl létat.”

Tím „dusným“, o kterém Carey mluví, je její manželství s výkonným ředitelem Columbia Records Tommym Mottolou, kterého si vzala v roce 1993 (když jí bylo 23 a jemu 43) a o pět let později se rozvedla. Ačkoli Mottola vedl pět osmého zpěváka a skladatele úspěchem v žebříčku (Carey byla první umělkyně, které se jejích prvních pět singlů dostalo na 1. místo v žebříčku Billboard’s Hot 100, od „Vision of Love až do „Emotions“), zpěvačka na dietě slunného popu a s vymakanou dívkou od vedle po celou dobu jejího manželství a rané kariéry.

Během práce na “Butterfly” se rozešel s Mottolou a začal své skvělé R&B podbarvovat drsnými hip-hopovými prvky a spoluprací se Seanem “Diddy” Combsem, Missy Elliott a produkčním týmem Trackmasters. Za svůj přechod k drsnější formě soulu byl Carey’s “Butterfly” certifikován pětinásobnou platinou asociací Recording Industry Association of America (RIAA) v USA a od svého uvedení na trh v roce 1997 se prodalo více než 10 milionů kopií po celém světě.

„Víte, s motýly v té době byly také náhodné okolnosti, jako když jsem opustil dům, ve kterém jsme naposledy bydleli, místo, kterému říkám ‚Sing-Sing‘, když jsem psal píseň ‚Butterfly‘ a viděl jsem motýly, jak jsem se díval. vlevo, odjet. Bylo to, jako když někdo zemře a vy vidíte něco symbolického,“ dodává. „Vycházel jsem z velmi těžkého období, z reality, kterou bylo velmi těžké projít, když jsem musel převzít veřejnou osobnost…. Šťastná tvář.

Carey říká, že takový symbol, vidět motýly v nejhorší části jejího života, má pro její publikum velký význam. “To je něco, co moji fanoušci a já sdílíme, aniž bychom to museli říkat,” říká, “něco, co reprezentuje tu éru, o které se mezi námi nebavíme.”

Přiznává, že motýlí téma tohoto týdne znamená konec jedné éry a začátek druhé.
“Je to pro mě zvěčnění toho vzácného a důležitého okamžiku v diamantovém výtvoru, velkém motýlím náhrdelníku a hudbě té chvíle,” říká. „Právě tehdy a tam jsem mohl získat svobodu. Nemáte žádnou cenu, kterou byste tomu mohli dát. Není nic cennějšího než svoboda.”

Při vzpomínce na to, jak hudba k “Butterfly” představovala osvobození “ve velkém”, zdůrazňuje euforii, kterou cítila během prvního psaní a nahrávání svého šestého studiového alba ve studiu Hit Factory v New Yorku. “Pokud posloucháte ‘Miláčku’, je to oslava,” říká a ukazuje na první píseň v “Butterfly”. “Můžete tam slyšet pocit emancipace, než jsem udělal ‘Emancipaci Mimi’.” [her 2005 comeback album]. Toto album “Butterfly” se skládá z fragmentů mého tehdejšího života.”

Když mluvíme o jednom z přídavků na “Butterfly”, a cappella verzi “Outside”, Carey říká, že nedávná poslechová relace pro zahrnutí do balíčku k 25. výročí vytvořila úžasnou hru.

“To jsem léta neslyšela,” říká. „Když míchám své desky, vrstvím své vlastní doprovodné vokály, což je jedna z mých oblíbených věcí jako producenta, vrstvu po vrstvě, texturu po textuře, jsem v tu chvíli. Teď jsem to poslouchal, přemýšlel jsem o tom, že moje texty jsou většinou o tom, že jsem outsider, vyrůstal jsem v biracii, a to byla v mnoha ohledech prokletí mé existence: to byla první konkrétní píseň na toto téma, kterou jsem kdy napsal a nazpíval. “

Carey dále říká, kolik fanoušků a přátel poznalo její jinakost s její hymnou „Venku“ a jak souvisí s její explozí emocí. „Od té doby jsem slyšel o lidech, kteří si vytetovali texty na tělo a hluboce se s tím spojili, takže když to poslouchám a cappella, opravdu je v tom slyšet bolest. Teď tu bolest necítím, ale slyším její kořen, její jádro, jak prochází jejím průvodcem.”

Na “Butterfly 25” je také zahrnuta nová verze písně z tohoto alba “The Roof”, tentokrát s Brandy, “zpěvačkou, která stejně jako já miluje velké aranžmá vokálů a prolínání vokálních textur,” a se kterou Carey říká, že plánuje brzy znovu spolupracovat.

Kromě toho, že se lyricky osvobodí, vyjadřuje skryté, vroucí emoce uvěznění v manželství, Careyho emancipace, hudebně, na “Butterfly” zahrnuje stále více opírání se o hip-hopovou atmosféru 90. let s Diddy a Missy. Elliot. Vzhledem k tomu, že její alba před “Butterfly” byla plná návrhů písní od jejího bývalého manžela (jako covery Journey a Badfinger), elegantní pouliční styl rapu Diddy’s Bad Boy byl pro Carey vítaným tonikem.

“Tato hudba je to, co se dělo ve světě, a tehdy byl New York centrem všeho,” říká. “I kdybyste nebyli z New Yorku, pokud byl rekord v New Yorku velký, bylo zaručeno, že bude překonán po celé zemi.” To bylo pro mě úplně normální. Takže když se na mě všichni divně dívali, jako proč jsem musel psát s Missy nebo desky, které jsem natočil s Bad Boy, nebylo mi to divné. [People] moji spolupráci s ODB určitě nečekali [the late Wu-Tang Clan rapper Ol’ Dirty Bastard] na remixu ‘Fantasy’ těsně před tím, než udělali ‘Butterfly’, ale to jim mohlo dát vodítko. V té době nikdo, kdo byl považován za „popového“ umělce, nepracoval s Ol’ Dirty Bastard. Ale to, co jsem v té době poslouchal, byly špičkové, noví umělci a spisovatelé nebo rozhlasové stanice jako WBLS. [in New York]. V té době jsem měl zájem dělat to, co jsem cítil. A vyrůstal jsem v New Yorku, protože jsem byl v New Yorku, miloval jsem hip hop. Firmy to ale neudělaly.

Naštěstí korporace nevyhrály, pokud jde o hip-hop a „Butterfly“.

Další osobnější vítězství pro Carey a album “Butterfly” z roku 1997 přišlo s jejím coverem “The Beautiful Ones” jejího dobrého přítele Prince ve spolupráci s hip-hop-soulovou vokální jednotkou Dru Hill. Přestože Carey byla fanynkou Prince již dlouhou dobu, neuvědomila si, jak moc El Morado nenáviděl ostatní umělce pokrývající jeho dílo.

„Nelíbilo se mu to [covers]Ani jsem tomu konceptu nevěřila,“ říká. „Zjistil jsem to až po letech, když jsem dělal ‚Glitter‘, když mi to řekl. A já jsem si myslel: ‘Ach můj bože’, ale pak mi Prince řekl, jak moc miluje moji píseň ‘Honey’ a já umíral. Pro něj bylo vědomí té písně pro mě důležité. V době ‘Butterfly’ mě také obhajoval před nahrávacími manažery, kteří nechápali mé rozhodnutí udělat takové album. Vedoucí pracovníci nechápali, že jsem se odchýlil od úspěšného vzorce. Ale princ to pochopil.”

Když už mluvíme o královské rodině, jen týden před smrtí královny Alžběty II. byla Carey hostem podcastu Meghan Markle „Archetypes“ na Spotify v epizodě s názvem „Diva Duality“. Jakmile byli spolu na podcastu, Carey a Markle důvěrně diskutovali o tom, co to znamená být nazýván “obtížnou” verzí divy, a o jejich společných zkušenostech s tím, že jsou biracálními ženami.

“Nevím, jestli bych měla být autoritou na někoho jiného než na sebe, ale jako úvod do mé odpovědi jsem se s královnou nesetkala,” říká. “Nicméně jsem posedlý show ‘The Crown’.” A podcast s Meghan, jak jsem cítil, byl důležitý moment a ten, který jsem si opravdu užil – získat její názory na věci, ona měla svou cestu a já svou. Existují určité podobnosti, jako je biracialita. Mám tendenci se tímto tématem zabývat, protože se přes to prostě nedokážu přenést. Vždy jde o jednu věc, ať už to zmíním já nebo někdo jiný. Myslím, že proto bylo pro ni i pro mě zajímavé mluvit do jejího podcastu. Existuje tolik mylných představ o ní ao mně, že si ani neuvědomujete, kolik mylných představ.”

V této souvislosti by si Carey ráda ujasnila jednu věc: V rámci přípravy na 1. listopadu vydání její tolik diskutované knihy pohádek „The Christmas Princess“ (napsané spolu s Michaelou Angelou Davisovou, která s Carey spolupracovala). ve svých memoárech z roku 2020 „The Meaning of Mariah Carey“ a ilustrované Fuuji Takashi) – je to celá značka „Queen of Christmas“, která dala ostatním tvůrcům sváteční hudby pauzu.
Ano, Careyho verze „All I Want for Christmas Is You“ se v roce 2021 umístila na 1. místě v žebříčku 100 nejlepších vánočních písní Billboardu. Ne, Carey si nedala titul „královna Vánoc“.

“Ten titul jsem si nevzal, ale tohle se stalo věcí,” říká se smíchem. „Řekli mi to jiní lidé ao mně. A kniha je o malé dívce, která zjišťuje, že má toto spojení s Vánocemi.“

Ale kromě Prince, Queen a Vánoc Carey s potěšením slyší, jak původní “Butterfly” pomohl změnit zvuk a sociální prostředí a pomohl vytvořit něco, co je nyní mainstream: pop, R&B a hip-hop smíchané dohromady. album.

“Neudělala jsem to vědomě,” říká. „Byla to jen hudba, kterou jsem chtěl dělat. To, že jsem mohl mluvit o motýlovi jako o symbolu, bylo symbolem toho, za co jsem musel bojovat: svou svobodu. Bylo to velmi obtížné podnikání, v němž dominovali muži, do kterého jsem se dostal jako teenager a musel jsem bojovat, abych se dostal dopředu. Musel jsem vyhrát a bojovat za svou svobodu před, během, po a dosud.

“Takže mi lidé říkají, že ‘Butterfly’ vydláždil cestu rapové a popové spolupráci,” uzavírá. “Ale v té době jsem si to nemyslel; Jen jsem si myslel, že tahle hudba je úplně normální. Proč bych měl chtít zůstat v krabici?