Subvarianta BA.5 společnosti Omicron nyní představuje 65 % případů v USA.

Nejvyšší američtí zdravotničtí činitelé v úterý varovali, že nastal prudký nárůst případů COVID-19 poháněný vysoce přenosnou subvariantou Omicron BA.5, ale zdůraznili, že země má nástroje, jako jsou vakcíny a léčby, antivirotika, aby zabránila lidem vážně onemocnět. .

“Víme, jak to zvládnout,” řekl na virtuálním briefingu Dr. Ashish Jha, koordinátor reakce Bílého domu na COVID-19. „Můžeme předcházet vážným nemocem. Můžeme zachraňovat životy a můžeme minimalizovat narušení způsobená COVID-19.“

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí představuje podvarianta BA.5 nyní 65 % současných případů COVID-19 ve Spojených státech.

Dr. Anthony Fauci, přední národní odborník na infekční choroby a špičkový lékařský poradce prezidenta Bidena, řekl, že BA.5 “v podstatě uniká neutralizačním protilátkám” indukovaným u lidí, kteří byli dříve očkováni nebo infikováni.

Dr. Anthony Fauci sedí před mikrofonem.

doktor Anthony Fauci. (Shawn Thew-Pool/Getty Images)

Fauci však uvedl, že současné vakcíny „jsou stále účinné v prevenci vážných následků COVID-19“, jako je hospitalizace a úmrtí, a vyzval Američany, aby měli aktuální informace o očkování proti COVID.

“Hrozba pro tebe je teď,” řekl. “Pokud nejste plně očkováni… pak se vystavujete vyššímu riziku, které můžete zmírnit očkováním.”

Úterní varování od Fauciho a dalších vrcholných představitelů COVID přichází v době, kdy USA přecházejí do toho, co odborníci označují za novou fázi pandemie.

Říkejme tomu věk reinfekce.

„BA.5 vkládá hřebík do rakve mýtu, že se virus vyvine do mírnější formy a vymizí,“ napsal v úterý v Los Angeles Times Dr. Eric Topol, zakladatel Scripps Research Translational Institute. “V nadcházejících měsících bychom snadno mohli vidět více variant, ve skutečnosti zcela novou rodinu s rozsáhlejším imunitním únikem a růstovou výhodou.”

Zpočátku se COVID-19 zdál jako jediná infekce. Už ne. Hlavním viníkem je BA.5, která má shluk mutací, díky nimž je lepší než kterýkoli z jejích předchůdců v vyhýbat se jakékoli imunitní obraně, kterou jsme si vybudovali za dva a půl roku infekce a očkování, a pak se stejně nakazit.

BA.5 není první vyhýbavou variantou, na kterou narazíme; jak Delta, tak dřívější verze Omicronu se také vyhnuly protilátkám první generace. Ale BA.5 a její blízce příbuzný bratranec BA.4 jsou unikátní v tom, že se vyvinuli speciálně proto, aby obešli obrovské množství nové imunity, kterou po sobě zanechala původní iterace Omicron poté, co minulou zimu zachvátil svět, což znamená staré předpoklady o nedávná infekce, která vás zcela chrání před rychlou reinfekcí, již neplatí.

“Ano víme [BA.5] být více přenosný a imunoefektivnější,“ řekla ředitelka CDC Rochelle Walensky na úterním brífinku. “Lidé s předchozí infekcí, dokonce i s BA.1 nebo BA.2, jsou pravděpodobně stále ohroženi BA.4 a BA.5.”

Dva rentgenoví technici pořizují rentgen hrudníku pacienta s Covidem na nemocničním lůžku.

Technici provedli v únoru rentgenový snímek hrudníku neočkovaného pacienta s COVID-19 v Hartfordské nemocnici v Hartfordu ve státě Connecticut. (Allison Dinner/Bloomberg přes Getty Images)

Nic z toho nevrátí Ameriku zpět na začátek. Navzdory zvýšenému počtu případů je nyní v USA na jednotkách intenzivní péče méně pacientů s COVID než během dřívějších fází pandemie a celostátní úmrtnost (asi 300 až 400 denně) roste, blízko historického minima. Hodně pomáhá získaná imunita, více kol očkování a lepší možnosti léčby.

“I tváří v tvář BA.5 nástroje, které máme, nadále fungují,” řekl v úterý Jha a upozornil na důležitost boosterů pro osoby nad 50 let a postinfekční léčby, jako je Paxlovid.

Ale pro náš imunitní systém je vzdálenost mezi silně zmutovanými BA.1 a BA.5 „mnohem větší“ než vzdálenost mezi původním virem SARS-CoV-2 a dřívějšími úspěšnými variantami, jako jsou Alpha a Delta, což ztěžuje. rozpoznat a reagovat. Podle nejnovějších výzkumů by to mohlo znamenat:

Doposud se vzestup BA.5 v USA časově shodoval s poklesem předchozích verzí Omicron, což vedlo k tomu, co se zdá být plató v národním počtu případů kolem 100 000. za den. (Velká většina infekcí se nyní nehlásí, protože Američané stále více spoléhají na rychlé domácí testy namísto testů PCR používaných dříve během pandemie.) Ale reinfekce se v posledních týdnech zdvojnásobily v místech, jako je okres San Diego v Kalifornii, a pozitivita testů, hospitalizace a dokonce i přijetí na JIP po celé zemi neustále roste. Odborníci se obávají, že rychlý vývoj viru a jeho nová agresivní trajektorie – směrem k větší přenositelnosti, vyhýbavosti a možná patogenitě – by mohly v nadcházejících měsících ohrozit zranitelné Američany.

Podle údajů CDC je 67 % populace USA považováno za plně očkované, protože dostali první dvě dávky vakcíny Pfizer nebo Moderna COVID-19 nebo jednorázovou injekci COVID společnosti Johnson & Johnson. Ale méně než polovina těch, kteří mají nárok na boostery (47 %), jeden obdržela a nový booster zacílený na BA.5 se očekává nejdříve v říjnu.

“Je velmi, velmi jasné… že imunita klesá, ať už je to imunita po infekci nebo imunita po očkování,” řekl v úterý Fauci. “Pokud jste byli infikováni BA.1, nemáte ve skutečnosti dobrou ochranu proti.” [infection with] BA.5.”

A i když je denní počet úmrtí v USA nižší než dříve během pandemie, je stále „příliš vysoký“, řekl Jha.

“Jsme ve fázi pandemie, kdy většině úmrtí na COVID-19 lze předejít,” řekl.

“Varianty se budou i nadále objevovat, pokud bude virus cirkulovat globálně a v této zemi,” dodal Fauci. “Nesmíme dovolit, aby to přerušilo naše životy, ale nemůžeme popřít, že je to realita, se kterou se musíme vypořádat.”

Za tímto účelem Jha uvedla, že administrativa vydá dvě zprávy o „prodlouženém COVID“ na začátku srpna, po nichž bude následovat strategie k urychlení vývoje vakcín nové generace, které dokážou chránit před všemi variantami koronaviru a dříve zastavit infekci. začít.

“V nadcházejících dnech a týdnech od nás uslyšíte více,” řekl Jha. “Je to něco, na čem jsme pilně pracovali.”

_____

Jak nejnovější nárůst COVID ovlivňuje proočkovanost? Podívejte se na tento tutoriál od Yahoo Immersive, abyste to zjistili.